Dlaczego Pellet?

Dlaczego Pellet?

Ekogroszek Pellet
Bardzo często jest tak, że po przechowywaniu węgla (ekogroszek), miejsce przechowywania jest bardzo brudne i trudne do umycia. Nie brudzi miejsca przechowywania, ponieważ składa się z trocin drewnianych i jest prasowany pod wysokim ciśnieniem, a więc nie brudzi miejsce przechowywania.
Popiół po spaleniu nie nadaje się jako nawóz, zazwyczaj ma postać żużlu. Popiół po spaleniu można z pewnością stosować jako nawóz.
Ekogroszek spełnia dozwolony poziom emitowania CO2 ustalony przez UE i jest o wiele większy w porównaniu do pelletu. Pellet jest ekopaliwem CO2 około 1-0%.
Wielka zawartość popiołu po spalaniu, około 10%. Popiół po spalaniu ekogroszyku zazwyczaj ma postać żużlu. A więc po spaleniu z jednej tony ekogroszku może pozostać około 100 kilogram żużlu. Niewielka zawartość popiołu po spaleniu, około 1,9%. Także warto dodać, że ten popiół nadaje się jako nawóz. W przypadku pelletu jest to 19 kg nawozu.
W zależności od rodzaju, ekogroszek może być nieznacznie bardziej kaloryczny niż pellet (przeciętnie na 2-3 MJ/kg). Prawie taka sama kaloryczność jak w ekogroszku (1 tona pelletu = 0,8 tony ekogroszku).
Łatwy w przechowywaniu, może być magazynowany w piwnicy w workach po 15-25 kg. Łatwy w przechowywaniu, może być magazynowany w piwnicy w workach po 15 kg.
Podczas spalania są emitowane złe dla środowiska gazy, jak na przykład siarka. Podczas spalania nie emituje żadnych złych zapachów (bo jest zrobiony z drewna).
Wilgotność około 25% co oznacza, że 1 tona ekogroszyka zawiera 250 kg wody i właśnie o tyle w 1 tonie mniej węgla. Także warto dodać, że wilgotność prowadzi do korozji metalu kotła. Wilgotność około 6%, co w sumie jest bardzo dobre w porównaniu z ekogroszkiem.
Najczęściej po wydobyciu węgla on jest przechowywany długi czas w magazynach czy też na podwórkach, co z kolei powoduje utratę kaloryczności. W ciągu jednego miesiąca kaloryczność może spaść na 3 MJ/kg. Pellet składa się z trocin, odpadów drewna, a więc jest zawsze przechowywany w suchych miejscach. Zły pellet można łatwo zauważyć, bo jeżeli jest mokry, czy wilgotny to się rozpada. Także warto dodać, że pellet jest szybko sprzedawany tuż po produkcji, a więc nie traci kaloryczności.